English French German Italian Russian Spanish Welsh

Malvern Autumn Show Results 2015

UK NATIONAL GIANT VEGETABLE CHAMPIONSHIP

MALVERN AUTUMN SHOW- 26/27 SEPTEMBER 2015

Exhibitor

Weight (kg)

Award

CLASS 1          HEAVIEST PUMPKIN

G200  D Thomas

66.6

 

G202  T Saint

253.8

1st

G208  J Viner

65.4

 

G210  G Edwards

24.6

 

G214  D Maund

146.15

4th

G217  P Devonald

198.00

2nd

G222  R Hawkes

159.80

3rd

G223  A Woodward

131.80

5th

G236  G Heeks

-

 

G247  D Toten

-

 

G249  G Tranter

76.55

6th

CLASS 2          HEAVIEST SQUASH

G200  D Thomas

259.6

1st

G202  T Saint

100.2

3rd

G208  J Viner

10.90

 

G214  D Maund

171.6

2nd

G222  R Hawkes

58.0

6th

G229  C Lambourne

69.35

5th

G232  M Enstone

92.4

4th

G236  G Heeks

-

 

CLASS 3          HEAVIEST MARROW

G200  D Thomas

39.6

 

G202  T Saint

38.4

 

G205  I Neale

52.4

3rd

G214  D Maund

35.2

 

G217  P Devonald

-

 

G223  A Woodward

14.75

 

G224 J Stott

41.6

 

G229  C Lambourne

34.4

 

G232  M Enstone

55.0

2nd

G235  K & G Fortey

44.0

5th

G236  G Heeks

33.4

 

G240  L Herrington

40.0

 

G241  W Jones

17.2

 

G242  C Bevan

-

 

G243  E Fletcher

-

 

G244  M Fletcher

-

 

G246  B Brookes

24.8

 

G247  D Toten

63.25

1st

G248  P Glazebrook

52.0

4th

G252  B Storer

29.0

 

G254  I Stott

42.2

6th

G259  S Suski

4.2

 

G259  S Suski

27.6

 

CLASS 4          HEAVIEST CABBAGE

G200  D Thomas

41.6

1st

G201  P Thomas

31.8

5th

G202  T Saint

25.4

 

G205  I Neale

39.8

2nd

G210  G Edwards

-

 

G214  D Maund

26.0

6th

G228  R James

12.4

 

G229  C Lambourne

20.0

 

G232  M Enstone

32.7

4th

G235  K & G Fortey

-

 

G236  G Heeks

32.8

3rd

G240  L Herrington

12.4

 

G242  C Bevan

22.4

 

G246  B Brookes

25.8

 

G252  B Storer

20.5

 

CLASS 5           HEAVIEST LEEK

G200  D Thomas

2.95

 

G203  J Atherton

4.6

5th

G209  R Carr

2.75

 

G210  G Edwards

-

 

G212  J Dirden

5.4

4th

G227  P Morgan

9.6

2nd

G237  P Rochester

10.2

Second entry

G237  P Rochester

10.6

1st

G241  W Jones

2.4

 

G247  D Toten

3.05

 

G248  P Glazebrook

6.0

3rd

G251  M Poutney

4.0

6th

CLASS 6          HEAVIEST CARROT

G200  D Thomas

20.70

4th =

G202  T Saint

2.30

6th

G203  J Atherton

2.20

 

G205  I Neale

3.55

3rd

G214  D Maund

-

 

G222  R Hawkes

1.40

 

G233  R Sharp

2.00

 

G232  M Enstone

2.70

4th =

G235  K & G Fortey

4.45

2nd

G246  B Brookes

1.40

 

G247  D Toten

2.25

 

G248  P Glazebrook

4.65

1st

CLASS 7          HEAVIEST SWEDE

G200  D Thomas

27.8

3rd

G202  T Saint

7.40

 

G203  J Atherton

19.2

5th

G204  E Jones

11.00

6th

G205  I Neale

36.2

1st

G213  J Bufton

4.95

 

G214  D Maund

-

 

G230  I Clemens

4.0

 

G235  K & G Fortey

26.25

4th

G236  G Heeks

4.95

 

G242  C Bevan

8.55

 

G248  P Glazebrook

30.20

2nd

CLASS 8          HEAVIEST CELERY

G200  D Thomas

16.35

1st

G205  I Neale

-

 

G210  G Edwards

1.80

2nd

CLASS 9          HEAVIEST MELON

G200  D Thomas

5.90

3rd

G203  J Atherton

0.01

 

G205  I Neale

8.30

1st

G235  K & G Fortey

7.60

2nd

G242  C Bevan

1.15

6th

G247  D Toten

1.95

4th

G248  P Glazebrook

1.55

5th

CLASS 10          HEAVIEST BEETROOT

G200  D Thomas

10.60

4th

G203  J Atherton

9.60

5th

G204  E Jones

3.65

 

G205  I Neale

19.2

1st

G208  J Viner

4.5

 

G213  J Bufton

4.55

 

G214  D Maund

-

 

G230  I Clemens

5.05

 

G232  M Enstone

7.45

6th

G235  K & G Fortey

11.91

3rd

G242  C Bevan

7.25

 

G244  M Fletcher

4.10

 

G248  P Glazebrook

15.4

2nd

G249  G Tranter

-

 

G252  B Storer

2.15

 

G255  D Williams

0.95

 

G259  S Suski

-

 

G202  T Saint

3.10

 

CLASS 11          HEAVIEST RADISH

G200  D Thomas

-

 

G201  P Thomas

1.45

 

G203  J Atherton

1.35

 

G204  E Jones

2.85

5th =

G205  I Neale

5.55

4th

G209  R Carr

2.85

5th =

G214  D Maund

6.30

3rd

G217  P Devonald

2.00

 

G229  C Lambourne

2.35

 

G232  M Enstone

1.65

 

G235  K & G Fortey

7.25

1st =

G248  P Glazebrook

7.25

1st =

CLASS 12          HEAVIEST PARSNIP

G200  D Thomas

3.45

 

G203  J Atherton

3.60

 

G204  E Jones

1.65

 

G205  I Neale

4.85

2nd

G214  D Maund

4.30

5th

G222  R Hawkes

4.70

3rd

G223  A Woodward

3.65

6th

G235  K & G Fortey

4.45

4th

G248  P Glazebrook

5.35

1st

G259  S Suski

1.50

 

CLASS 13          HEAVIEST WATER MELON

G200  D Thomas

38.2

1st

G205  I Neale

4.80

5th

G214  D Maund

12.05

3rd

G242  C Bevan

7.85

4th

G247  D Toten

16.0

2nd

G248  P Glazebrook

4.45

6th

CLASS 14          HEAVIEST ONION

G200  D Thomas

4.70

4th

G202  T Saint

1.0

 

G203  J Atherton

5.65

2nd

G204  E Jones

5.20

3rd

G212  J Dirden

4.40

5th

G241  W Jones

3.40

6th

G247  D Toten

-

 

G248  P Glazebrook

6.15

1st

G258  A Gittings

1.15

 

CLASS 15          HEAVIEST TOMATO

G200  D Thomas

0.95

 

G201  P Thomas

-

 

G202  T Saint

0.75

 

G203  J Atherton

1.10

 

G204  E Jones

1.00

 

G205  I Neale

2.40

2nd

G206  C Higgs

1.35

 

G208  J Viner

0.65

 

G209  R Carr

1.15

 

G212  J Dirden

1.15

 

G213  J Bufton

1.25

 

G214  D Maund

1.45

 

G221 H Hawkes

0.80

 

G222  R Hawkes

0.95

 

G223  A Woodward

1.15

 

G226 R Spiers

-

 

G228  R James

0.35

 

G230  I Clemens

0.80

 

G231  G Fletcher

0.95

 

G232  M Enstone

1.85

5th

G235  K & G Fortey

2.15

3rd

G236  G Heeks

1.95

4th

G242  C Bevan

1.10

 

G247  D Toten

1.70

6th

G248  P Glazebrook

2.45

1st

G249  G Tranter

1.40

 

G255  D Williams

0.50

 

G256  R Petford

1.25

 

G257  C Sommerfield

-

 

CLASS 16          HEAVIEST THREE ONIONS

G200  D Thomas

10.3

5th

G202  T Saint

-

 

G203  J Atherton

13.85

4th

G204  E Jones

13.90

3rd

G210  G Edwards

3.50

 

G212  J Dirden

16.05

2nd

G217  P Devonald

8.50

 

G241  W Jones

9.00

 

G242  C Bevan

3.20

 

G247  D Toten

9.05

6th

G248  P Glazebrook

17.10

1st

CLASS 17          HEAVIEST POTATO

G200  D Thomas

1.30

 

G201  P Thomas

-

 

G202  T Saint

0.80

 

G203  J Atherton

1.55

5th

G204  E Jones

2.00

1st

G205  I Neale

0.95

 

G209  R Carr

0.95

 

G210  G Edwards

0.50

 

G214  D Maund

0.95

 

G230  I Clemens

0.70

 

G233  R Sharp

-

 

G235  K & G Fortey

-

-

G241  W Jones

1.20

6th

G242  C Bevan

1.85

2nd =

G247  D Toten

1.85

2nd =

G248  P Glazebrook

1.80

4th

G256  R Petford

0.65

 

CLASS 18          HEAVIEST CUCUMBER

G200  D Thomas

12.90

1st

G203  J Atherton

4.85

 

G204  E Jones

3.40

 

G205  I Neale

6.15

5th

G210  G Edwards

2.00

 

G211  M Devonald

4.80

 

G214  D Maund

5.60

6th

G217  P Devonald

-

 

G222  R Hawkes

8.00

2nd

G223  A Woodward

7.15

4th

G228  R James

2.30

 

G230  I Clemens

7.50

3rd

G235  K & G Fortey

5.40

 

G241  W Jones

3.05

 

G242  C Bevan

3.85

 

G247  D Toten

4.10

 

G248  P Glazebrook

5.05

 

G249  G Tranter

3.80

 

G256  R Petford

5.30

 

 

Exhibitor

Length (m)

Award

CLASS 19         LONGEST BEETROOT

G203  J Atherton

7.212 

1st

G205  I Neale

2.122

4th

G210  G Edwards

0.470

5th

G230  I Clemens

2.733

3rd

G248  P Glazebrook

3.273

2nd

CLASS 20          LONGEST CARROT

G203  J Atherton

4.402

1st

G205  I Neale

2.634

3rd

G230  I Clemens

2.442

4th

G248  P Glazebrook

3.498

2nd

G256  R Petford

0.984

5th

CLASS 21          LONGEST PARSNIP

G203  J Atherton

5.383

1st

G205  I Neale

2.950

3rd

G230  I Clemens

1.409

4th

G248  P Glazebrook

3.094

2nd

CLASS 22          LONGEST CUCUMBER

G200  D Thomas

0.774

5th

G205  I Neale

0.853

3rd

G223  A Woodward

0.925

1st

G230  I Clemens

0.768

6th

G242  C Bevan

0.812

4th

G248  P Glazebrook

0.858

2nd

(9 other entries not measured)

 

 

CLASS 23          LONGEST RUNNER BEAN

G203  J Atherton

0.797

3rd

G213  J Bufton

0.759

5th

G214  D Maund

0.735

 

G224 J Stott

0.683

 

G225  R Evans

0.749

 

G226 R Spiers

0.750

 

G229  C Lambourne

0.648

 

G230  I Clemens

0.682

 

G232  M Enstone

0.765

4th

G234  A Walker

0.730

 

G235  K & G Fortey

0.694

 

G247  D Toten

0.807

2nd

G248  P Glazebrook

0.853

1st

G252  B Storer

0.722

 

G253  P Waldron

0.723

 

G254  I Stott

0.708

 

G256  R Petford

0.752

6th

G242  C Bevan

0.706

 

(21 other entries not measured)

 

 

 

Exhibitor

Diameter (m)

Award

CLASS 24          JUNIOR SUNFLOWER (5-11 YEARS)

G215  C & A Perry

0.305

2nd

G219  A & L Henry

0.259 

4th

G238  J Fortey

0.493

1st

G250  A Firkins

0.285

3rd

CLASS 25          JUNIOR SUNFLOWER (12-15 YEARS)

G218  M & J Henry

0.257 

2nd

G220  J Hawkes

0.220 

3rd

G245  I Link

0.320

1st