English French German Italian Russian Spanish Welsh

Malvern Autumn Show Results 2016

UK NATIONAL GIANT VEGETABLE CHAMPIONSHIP 

MALVERN AUTUMN SHOW- 24/25 SEPTEMBER 2016

 

 

Exhibitor

Weight (kg)

Award

CLASS 1          HEAVIEST PUMPKIN

274 P Geyelin

251.8

1st

246 C Lambourne

241.2

2nd

230 P Devonald

222.6

3rd

201 T Saint

175.6

4th

240 M Enstone

140.2

5th

241 I Stott

102.4

6th

 

 

 

CLASS 2          HEAVIEST SQUASH

235 D Maund

188.2

1st

246 C Lambourne

108.4

2nd

240 M Enstone

104.8

3rd

211 G Heeks

100.0

4th

201 T Saint

67.6

5th

250 L Herrington

53.0

6th

 

 

 

CLASS 3          HEAVIEST MARROW

279 M Baggs

68.8

1st

210 D Toten

62.8

2nd

259 K & G Fortey

55.2

3rd

214 M Fletcher

52.8

4th

267 C Bevan

52.4

5th

213 V Sjodin

51.4

6th

 

 

 

CLASS 4          HEAVIEST CABBAGE

231 D Thomas

40.8

1st

211 G Heeks

36.0

2nd

210 D Toten

35.4

3rd

278 I Neale

33.6

4th

240 M Enstone

30.4

5th

204 P Thomas

28.4

6th

 

 

 

CLASS 5           HEAVIEST LEEK

203 P Rochester

9.6

1st

205 P Morgan

9.2

2nd

232 P Glazebrook

7.4

3rd

210 D Toten

5.2

4th

236 J Dirden

4.6

5th

212 J Atherton

3.8

6th=

237 R J Carr

3.8

6th=

CLASS 6          HEAVIEST CARROT

232 P Glazebrook

7.28

1st

278 I Neale

4.0

2nd

212 J Atherton

3.44

3rd

261 S Suski

3.14

4th

213 V Sjodin

2.84

5th

226 W Jones

2.48

6th

 

 

 

CLASS 7          HEAVIEST SWEDE

278 I Neale

33.0

1st

259 K & G Fortey

20.6

2nd

213 V Sjodin

16.2

3rd

232 P Glazebrook

14.04

4th

235 D Maund

12.0

5th

239 R Hawkes

10.0

6th

 

 

 

CLASS 8          HEAVIEST CELERY

278 I Neale

32.8

1st

259 K & G Fortey

23.2

2nd

231 D Thomas

23.0

3rd

212 J Atherton

19.8

4th

261 S Suski

11.4

5th

211 G Heeks

8.0

6th

 

 

 

CLASS 9          HEAVIEST MELON

259 K & G Fortey

9.4

1st

278 I Neale

7.74

2nd

231 D Thomas

4.04

3rd

210 D Toten

3.58

4th

267 C Bevan

0.68

5th

 

 

 

CLASS 10          HEAVIEST BEETROOT

231 D Thomas

20.7

1st

240 M Enstone

16.28

2nd

278 I Neale

13.4

3rd

213 V Sjodin

12.98

4th

201 T Saint

12.2

5th

209 J Handrahan-Cook

11.2

6th

 

 

 

CLASS 11          HEAVIEST RADISH

259 K & G Fortey

6.90

1st

278 I Neale

6.76

2nd

232 P Glazebrook

4.38

3rd

213 V Sjodin

3.32

4th

222 R Spiers

2.86

5th

237 R J Carr

2.78

6th

 

 

 

CLASS 12          HEAVIEST PARSNIP

231 D Thomas

7.12

1st

212 J Atherton

5.76

2nd

219 B Brookes

4.20

3rd

232 P Glazebrook

3.30

4th

204 P Thomas

3.08

5th

278 I Neale

2.74

6th

 

 

 

CLASS 13          HEAVIEST WATER MELON

278 I Neale

39.20

1st

210 D Toten

26.60

2nd

231 D Thomas

18.64

3rd

259 K & G Fortey

5.46

4th

267 C Bevan

2.36

5th

-

 

6th

 

 

 

CLASS 14          HEAVIEST ONION

212 J Atherton

6.98

1st

232 P Glazebrook

6.70

2nd

231 D Thomas

5.52

3rd

213 V Sjodin

4.48

4th

210 D Toten

4.00

5th

236 J Dirden

3.46

6th

 

 

 

CLASS 15          HEAVIEST TOMATO

202 C Evans

2.76

1st

235 D Maund

2.52

2nd

232 P Glazebrook

2.30

3rd

240 M Enstone

1.92

4th

210 D Toten

1.64

5th

230 P Devonald

1.36

6th

 

 

 

CLASS 16          HEAVIEST THREE ONIONS

232 P Glazebrook

19.28

1st

212 J Atherton

17.28

2nd

231 D Thomas

14.64

3rd

236 J Dirden

12.50

4th

213 V Sjodin

11.80

5th

235 D Maund

11.20

6th

 

 

 

CLASS 17          HEAVIEST POTATO

212 J Atherton

2.18

1st

266 B Neale

2.10

2nd

232 P Glazebrook

2.06

3rd

209 J Handrahan-Cook

1.68

4th=

278 I Neale

1.68

4th=

211 G Heeks

1.62

6th

 

 

 

CLASS 18         HEAVIEST CUCUMBER

232 P Glazebrook

11.98

1st

231 D Thomas

10.92

2nd

274 P Geyelin

8.48

3rd

239 R Hawkes

7.42

4th

259 K & G Fortey

7.32

5th

278 I Neale

6.60

6th

 

 

 

CLASS 19          HEAVIEST BELL PEPPER

259 K & G Fortey

0.56

1st

235 D Maund

0.48

2nd

266 B Neale

0.42

3rd

210 D Toten

0.34

4th

267 C Bevan

0.32

5th

264 I Clemens

0.30

6th

 

 

 

CLASS 20           HEAVIEST RED CABBAGE

231 D Thomas

23.20

1st

204 P Thomas

9.80

2nd

259 K & G Fortey

8.60

3rd

278 I Neale

7.80

4th

210 D Toten

7.60

5th

267 C Bevan

4.02

6th

 

 

 

Exhibitor

Length (m)

Award

CLASS 21         LONGEST BEETROOT

212 J Atherton

7.956

1st

232 P Glazebrook

5.272

2nd

278 I Neale

2.994

3rd

253 Lakey Lane School

1.853

4th

264 I Clemens

1.117

5th

-

 

6th

 

 

 

CLASS 22          LONGEST CARROT

212 J Atherton

6.245

1st

232 P Glazebrook

5.566

2nd

264 I Clemens

2.298

3rd

278 I Neale

2.221

4th

253 Lakey Lane School

2.014

5th

216 D Chamberlain

1.268

6th

 

 

 

CLASS 23          LONGEST PARSNIP

212 J Atherton

4.833

1st

232 P Glazebrook

3.744

2nd

278 I Neale

3.583

3rd

253 Lakey Lane School

2.472

4th

216 D Chamberlain

2.276

5th

239 R Hawkes

2.260

6th

CLASS 24          LONGEST CUCUMBER

231 D Thomas

0.889

1st

278 I Neale

0.866

2nd

259 K & G Fortey

0.831

3rd

239 R Hawkes

0.822

4th

232 P Glazebrook

0.791

5th

264 I Clemens

0.776

6th

 

 

 

CLASS 25          LONGEST RUNNER BEAN

240 M Enstone

0.804

1st

212 J Atherton

0.801

2nd

208 R Petford

0.793

3rd

210 D Toten

0.791

4th

259 K & G Fortey

0.769

5th

232 P Glazebrook

0.759

6th

 

 

 

Exhibitor

Diameter (inches)

Award

CLASS 26          JUNIOR SUNFLOWER (5-11 YEARS)

260 J Courtney-Fortey

19

1st

249 M Thomas

17 ½ 

2nd

262 O Suski

16

3rd

258 A Henry

12 ½ 

4th

251 L Henry

10 ¾ 

5th

273 A Firkins

10 ¼ 

6th

 

 

 

CLASS 27          JUNIOR SUNFLOWER (12-15 YEARS)

255 M Henry

15 ½ 

1st

265 Link

13 ½ 

2nd

254 J Henry

10 ½ 

3rd